Aká je najlepšia teplota na používanie sauny?

Aká je najlepšia teplota na používanie sauny?

Posted in Novinky - informácie

Či už ste začiatočník alebo skúsený saunovací nadšenec, možno vás už napadlo, aká je optimálna teplota pre dobré saunovanie. Ako uvidíte, na otázku, aká horúca by mala byť sauna, neexistuje jednoduchá odpoveď, pretože do hry vstupuje viacero faktorov, vrátane osobných preferencií, toho, čo chcete zažiť zo saunovania, vášho aktuálneho zdravotného stavu a vlastnosti sauny. Poďme preskúmať podstatné aspekty, aby ste za každých okolností dosiahli správnu teplotu v saune.

Pamätajte, že každý je iný

Poďme k veci, ideálnu teplotu sauny najlepšie ukáže naše vlastné telo, preto dbajte na to, ako sa cítime a zmeňte to, ak je vám príliš teplo alebo príliš chladno – má to byť predsa príjemný zážitok! Vaša preferovaná teplota sa môže z času na okamih meniť v závislosti od faktorov, ako je teplota okolia, aktivita v daný deň, množstvo zjedeného jedla a nedávne aktivity. Pri skupinovom využívaní sauny je dôležité zvážiť aj potreby ostatných – napríklad deti vyžadujú nižšiu teplotu a nikomu by nemalo byť nepríjemne horúco.

Pamätajte, že teplota v saune sa líši v závislosti od toho, ako vysoko sa nachádzate, takže ak máte pocit, že sa na hornej lavici prehrievate, vyskúšajte spodnú úroveň namiesto toho, aby ste úplne opustili priestor. Ak je v tomto bode stále príliš teplo, možno by stálo za to urobiť si prestávku na odpočinok, ale je nerozumné očakávať, že teplota bude nastavená v rozsahu, ktorý je ideálny pre každého. Ak sa saunujete so skúsenými saunérmi, je možné, že znesú oveľa vyššie teploty ako vy – to závisí od návyku, pri ktorom naše telo časom postupne zvyšuje toleranciu voči určitým podmienkam.

Aj sauny sú iné!

Charakteristickým znakom sauny je, ako horúci vzduch v saune cítite závisí od mechanizmu vyhrievania. S výnimkou infrasáun a parných kabín – o ktorých môžeme tvrdiť, že to nie sú sauny v pravom slova zmysle – sauny fungujú tak, že sa ohrievajú kamene na kachliach a vzduch vo vnútri, a to buď ohňom alebo elektrickým vykurovacím telesom, kým nebude pripravený na použitie. Potom sa teplo môže udržiavať na požadovanej úrovni, ak sa na kamene pravidelne leje voda, čo spôsobuje obľúbený pocit pary. Zaujímavé je, že to v skutočnosti znižuje teplotu v saune, hoci vzduch je vďaka zvýšenej vlhkosti oveľa teplejší.

Okrem množstva rôznych dostupných možností: infrasauny, parné kabíny, dymové sauny a tradičné sauny s elektrickými saunovými pecami alebo saunovými pecami na drevo, dokonca aj sauny, ktoré fungujú navzájom podobne, sa môžu veľmi líšiť. Veľkosť, tvar, materiál a prúdenie vzduchu v saune ovplyvňujú, ako rýchlo sa ohrieva a ochladzuje, v ktorých bodoch je najteplejšie a najchladnejšie a aké pohodlné je zostať vo vnútri pri vyšších teplotách, takže saunový teplomer môže ukážte preferovanú teplotu, ktorá sa zobrazuje odlišne v závislosti od toho, ktorú saunu používate, aj keď sa cítite rovnako.

Infrasauny a elektrické sauny sa dajú jednoducho nastaviť na požadovanú teplotu a možno ich kedykoľvek zmeniť, pričom regulácia je v tradičných saunách na drevo menej presná. A ak ste mali to šťastie, že ste už mali dymovú saunu, viete, že keď sa komora vykúri, zostane horúca, kým saunové kamene nevychladnú, a nie je možné ju znova zohriať, pretože tu nie je žiadny odvod dymu. dym uniknúť. Keďže všetky sauny fungujú veľmi odlišným spôsobom, rôzne typy sáun majú svoj vlastný optimálny teplotný rozsah.

Nižšie sú typické teploty pre rôzne sauny:

  • tradičná fínska sauna má všeobecne medzi 70 a 90 stupňami
  • infrasauny sú oveľa chladnejšie medzi 38 a 65 stupňami
  • parné kabíny sú ešte chladnejšie, medzi 30 a 50 stupňami

Existuje tiež veľký rozdiel medzi úrovňou vlhkosti; v parných kúpeľoch je potrebné udržiavať vlhkosť okolo 100%, zatiaľ čo v klasickej saune býva vlhkosť 5-15%, ktorá pri naparovaní prechodne stúpa.

Zvážte, na čo saunu využívate

Na jednoduchej saune je veľa čo milovať, pretože má mnoho pozitívnych účinkov, ako je úľava od stresu, relaxácia a pozitívne účinky na fyzické zdravie, ako napríklad:

  • znižuje krvný tlak
  • má dobrý vplyv na krvný obeh
  • zmierňuje príznaky prechladnutia

Či už ide o relax po dlhom dni v práci, kvalitne strávený čas s najbližšími, vyhrievanie sa pred chladom, umocnenie zážitku z kúpania alebo mnohé výhody samotného saunovania, zvolená teplota závisí od toho, čo chcete a kto ste. s ..

Jedným z dôležitých faktorov, ktoré treba zvážiť, je, koľko času strávite v saune. Ak hľadáte rýchle nabitie, možno by ste zvolili vyššiu teplotu, ale príliš dlhý pobyt v horúcom prostredí môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie, preto je dôležité byť opatrný – pamätajte, že môžete odísť a vstúpiť do saunovanie tak často znova, koľkokrát chcete.

Možné zdravotné riziká saunovania:

  • tepelné vyčerpanie
  • hypertermia
  • úpal
  • a mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, ak ste tehotná alebo ak máte ochorenie srdca, kožné ochorenie, astmu alebo vysoký krvný tlak.

Neohrozujte seba ani ostatných

Aj keď môže byť zábavné sledovať, koľko tepla zvládnete, alebo súťažiť s priateľmi, kto vydrží v horúcej saune najdlhšie, bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Ľudia môžu omdlieť a ak ste si dali pohárik alebo dva, nielenže sa zníži vaša tolerancia, ale budete aj menej citliví na varovné signály vášho tela, že musíte vyhľadať chladnejšie prostredie. Netreba to brať na ľahkú váhu – každoročné majstrovstvá sveta v saune vo Fínsku boli zrušené po 12. ročníku v roku 2010, keď po šiestich minútach v saune pri teplote 110 °C zomrel ruský pretekár Vladimir Ladyzhenskiy.

Hoci rýchly prechod z tepla sauny na ľadové teploty, napríklad v ľadovom kúpeli alebo zamrznutom jazere, je údajne prospešný pre kožné póry, cievy, pľúca a svaly, môže byť nebezpečný aj pre zdravých ľudí. riziko obehového stresu. Ide o to, že ak sa v saune cítite nepríjemne, určite robíte niečo zle, nikdy to nepreháňajte – aj keď sa všetci ostatní dobre bavia! Ak máte pocit, že máte problémy so saunou, no napriek tomu si chcete spríjemniť zážitok, potom je dobrým začiatkom vyskúšať rôzne teploty a vyskúšať, pri ktorej sa budete cítiť lepšie.

Neexistuje žiadna skutočne dobrá odpoveď na najlepšiu teplotu v saune, pretože správna teplota v každom danom okamihu môže do značnej miery závisieť od typu sauny, účelu sauny a aktuálneho stavu mysle a tela. Pokyny pre teplotu v saune v tomto článku sa však môžu ukázať ako užitočné pri zvažovaní, aké nastavenie tepla použiť pri ďalšom saunovaní. Len nezabudnite byť opatrní a nikdy sa necítiť pod tlakom, aby ste zostali v saune, ak sa necítite úplne pohodlne!

Začnite písať a stlačte enter pre vyhľadávanie

Kosár