Nápady a riešenia na stavbu sauny

Nápady a riešenia na stavbu sauny

Posted in Novinky - informácie

Všimli ste si niekedy, že väčšina sáun vyzerá veľmi podobne? S jedinečným saunovým drevom prémiovej kategórie od Thermory môžete urobiť to svoje jedinečné.

Jedným z možných spôsobov, ako to dosiahnuť, je použiť kratšie stenové panely s dĺžkou 1500 mm.

Výhody kratších stenových panelov

Použitie materiálov šetrných k životnému prostrediu

Záleží nám na tom, aby výroba a použitie dreva v stavebníctve boli maximálne čisté a ekologické. Okrem toho, že umožňujú pôsobivý dizajn, kratšie panely výrazne prispievajú k ochrane prírody optimalizáciou množstva použitého dreva.

Rýchle doručenie domov

Kratšie panely vďaka svojej veľkosti môžu byť dodané jednoduchšie a rýchlejšie a je pravdepodobnejšie, že budú dostupné zo skladu.

Lepšia cena

Okrem týchto výhod je bonusom navyše výrazne nižšia cena.

Použitie pravých uhlov a diagonálnych čiar

Kratšie stenové panely ponúkajú veľa príležitostí na vytvorenie tradičných a jedinečných vzorov, od klasického vzoru rybej kosti až po nezvyčajné – čokoľvek, na čo máte chuť. Nechajte svoju fantáziu stúpať! Kombináciou vzorov rôznych dĺžok, tónov a uhlov vytvoríte skutočne extravagantný vzhľad vašej sauny.

 

 

Táto tradičná rybia sauna je vyrobená z krátkych vibrujúcich topoľových dosiek s lamelami vedľa seba.

Drevo: osika

Profil a rozmery: STP 15×90 mm

Ukončovacie laty: Thermory KA 8×35 mm pre spájanie obkladov  a SI 15×18 mm do rohov

 

 

Steny tejto sauny sú vyrobené vkusnou kombináciou prírodného a tepelne upraveného topoľového dreva. Na obrázku môžete vidieť, že svetlejšie drevo je umiestnené na vrchu tmavšieho a na obrázku nižšie je sauna s rovnakým vzorom, ale obrátená – pozrite sa, ktorá sa vám páči viac.

Drevo: osika a thermowood osika

Profil a rozmery: STP 15×90 mm

 

 

 

Vertikálne spoje stenových panelov vyzerajú obzvlášť dobre, ak sú konce dosiek rezané pod uhlom 45 stupňov namiesto 90 stupňov, ako je znázornené na výkrese.

Pôsobivé riešenia osvetlenia

Osvetlenie je jednoduchý, no zároveň veľkolepý spôsob, ako urobiť saunu atmosférickejšiu. Ak skryjete osvetlenie lištami zapustenými do spojov stenových panelov alebo lemovacími lištami vyčnievajúcimi zo steny, môžete stlačením tlačidla vytvoriť špeciálnu atmosféru.

 

 

 

Tento obrázok zobrazuje malú rohovú saunu – inteligentne navrhnutú, s použitím surovín, no napriek tomu útulná a špeciálna vďaka vertikálnemu riešeniu osvetlenia. Zapustená lišta bola upevnená na spoji panelov.

Drevo: osika

Profil a rozmery: STP 15×90 mm

 

 

 

V tejto stene je osvetlenie šikovne skryté za štýlovými širokými doskami na spoje panelov.

Drevo: tepelne upravená magnólia

Profil a rozmery: STS3 15×185 mm

 

 

Samozrejmým nápadom na umiestnenie osvetlenia je použitie T-hrannej lišty:

Horná časť:  T-ukončovacia lata 17×63 mm, upevnená na UK-ukončovaciu latu 12×42 mm
Spodná časť: T-ukončovacia lata 17×63 mm, upevnená na KA-ukončovaciu latu 8×34 mm

Nástenné panely kombinované s ozdobnými lištami

Použitie obkladových pásikov rôznych šírok ponúka dômyselné riešenie pre stavbu sauny pozostávajúcej z kratších stenových panelov. V závislosti od vašich preferencií môžu lišty ladiť s farbou steny, alebo môžu byť kontrastné. Spoje môžete skryť aj umiestnením koncov panelov pod lavice alebo za operadlo – toto riešenie je vhodné najmä pre sauny vyrobené so zvislými stenovými panelmi.

Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť optický efekt predĺženia panelov, je použiť obkladové lišty rovnakého druhu dreva a farby ako stenové panely, napríklad Thermory T-profil zobrazený na obrázku.

T lišta má zaoblené hrany a viditeľná časť je užšia ako naše ostatné lišty – cca 5 mm – takže je menej nápadná.

Drevo: osika

Profil a rozmery: STP 15×90 mm

Obloženie: T-profil 17×63 mm

 

Ako dizajnové prvky možno použiť aj soklové lišty Thermory KA; rohové lišty rôznych veľkostí a farieb dobre dopĺňajú soklové lišty – takýmto spojením soklových líšt sa sauna stáva veľkolepejšou a osobitejšou.

Drevo: osika (obklad) a thermowood osika (lavicové profily a ukončovacie laty)

Rozmery obkladov: STP 15×90 mm

Ukončovacie laty: KA-lata 8×34 a 8×65 mm

 

 

 

Dokončovacie klince alebo ozdobné klince sú skvelou voľbou na pripevnenie T a K soklových dosiek.

 

 

 

 

Na skrytie spojov zvislých stenových panelov je najlepším riešením upevniť panely pod lavice alebo za operadlo.

Šikovné menšie sauny

Zdá sa, že sauny často vyžadujú vyhradenú miestnosť – alebo aspoň veľa priestoru. Realita je však taká, že vaša malá oáza pohody sa zmestí takmer všade; vo väčšej kúpeľni alebo dokonca pod vyčnievajúcou strešnou časťou. Menšia sauna, ako je táto, je tiež skvelým miestom na použitie kratších stenových panelov.

 

 

 

Tu je skvelý príklad sauny inštalovanej pod strechou. Predná stena z masívneho skla vytvára pocit priestrannosti, zatiaľ čo dobre navrhnuté osvetlenie prepožičiava intimitu. Saunová pec je umiestnená za zadnou stenou – tieto „skryté ohrievače“ sú v niektorých krajinách veľmi obľúbené. Táto sauna má tiež pekné malé svetlík; viac obrázkov nájdete v galérii.

 

 

Zobrazená sauna bola zabudovaná do väčšej kúpeľne, veľmi malej, ale všestrannej; okrem elektrického ohrevu má aj infračervené prvky. Takáto kombinovaná sauna umožňuje tým, ktorí uprednostňujú nižšie teploty, využívať zdravotné benefity saunovania.

Začnite písať a stlačte enter pre vyhľadávanie

Kosár