Naplánujte si saunu – urobte prípravu a užite si výsledok

Naplánujte si saunu – urobte prípravu a užite si výsledok

Posted in Novinky - informácie

Stavba sauny je vzrušujúci proces a konečný výsledok vám a vašim blízkym poskytne hodiny potešenia po mnoho rokov. Či už ju pridávate do svojho existujúceho domova, vytvárate ju ako súčasť novej budovy alebo staviate samostatnú saunu vo vonkajšom priestore, je tu niekoľko dôležitých úvah, ktoré by ste mali mať na pamäti už od začiatku. Tento prehľad vám pomôže vždy sa správne pripraviť na dokonalý zážitok zo saunovania.

V prvom rade – kam umiestnite svoju novú saunu?

Ide o pomerne jednoduché rozhodnutie, keďže tu nie je veľa manévrovacieho priestoru. Keďže sauna je miestnosť s vysokou vlhkosťou a teplotou, stojí za to vytvoriť saunu priľahlú k kúpeľni, ktorá je už vodotesná a navrhnutá pre podobné podmienky. Ak sauna a kúpalisko tvoria jeden funkčný celok, bude sa medzi nimi ľahko pohybovať.

Koľko miesta budete potrebovať?

Prvým krokom je výpočet, koľko voľného miesta máte k dispozícii, ale ako spoločenskú miestnosť odporúčame, aby sauna mala dostatok miesta, aby sa tam pohodlne zmestili aspoň dvaja alebo traja hostia. Pri dĺžke saunových lavíc počítajte s približne 600 mm na osobu. Je dobré mať aj plochu na ležanie, takže ideálna by bola jedna alebo viac lavíc aspoň 2000 mm.

Čo sa týka hĺbky, myslite na to, že okrem hornej saunovej lavice (cca 600 mm, resp. 700 mm pre pohodlné ležanie) a spodnej saunovej lavice (400 mm) potrebuje piecka aj dostatok priestoru, vrátane priestor potrebný na dodržanie bezpečnej vzdialenosti. Optimálna výška v saunovej miestnosti je asi 2100-2300 mm, ale uistite sa, že medzi hornou lavicou sauny a stropom je dostatok priestoru na sedenie; je to asi 1000-1200 mm.

Výška saunovej lavice je pre správny zážitok nevyhnutná – ak si ju zle zvolíte, bude vám buď príliš teplo, alebo príliš chladno. Pri umiestňovaní spodnej lavice do sauny je potrebné zvážiť aj niekoľko dôležitých úvah; okrem toho, že je v správnej vzdialenosti od hornej lavice, aby sa dala použiť ako opierka nôh, musí byť aj v správnej výške, aby sa vám na nej pohodlne sedelo, no zároveň dostatočne nízko, aby ste mohli nastúpiť a pomerne ľahko sa vypína (nezabudnite, že na tento účel si v saune môžete ponechať malú pohyblivú saunu alebo schodíky). Spodnú lavicu do sauny odporúčame umiestniť vo výške približne 400-500 mm od podlahy a v rovnakej vzdialenosti od hornej lavice.

Zabezpečenie dostatočného vetrania

Bez ohľadu na to, ako starostlivo navrhnutá a krásne vykonaná je vaša sauna, ak nezabezpečíte správne vetranie, môže to pokaziť celý zážitok, takže by ste tento aspekt mali určite brať vážne. Vždy dodržujte miestne stavebné a plánovacie predpisy, alebo v prípade novostavby si môžete najať profesionálneho inžiniera, ktorý vám pomôže vypočítať požadovaný objem, ideálna základná hodnota je 2 l/s/m2. Pred plánovaním umiestnenia saunových prieduchov si nezabudnite vždy prečítať návod na použitie, ktorý je priložený k saunovej piecke. Vo všeobecnosti platí, že pod saunovou pecou by mal byť vstup blízko podlahy a výstup by mal byť umiestnený diagonálne od pece, v spodnej tretine vnútornej výšky miestnosti.

Poznámka k výberu tvaru sauny

Aby sa miestnosť vyhrievala rovnomerne, je dôležité pri návrhu sauny umožniť voľné prúdenie vzduchu. Miestnosti s veľkými výklenkami preto nie sú ideálne, pričom konštrukcie vyčnievajúce zo stropu bránia voľnému prúdeniu horúceho vzduchu cez hornú sedaciu časť.

Veľká otázka – výber správnej pece pre vašu saunu

Bez saunovej pece by bola sauna len miestnosťou so sedadlami, takže jej výber je nepochybne najdôležitejším aspektom dizajnu. Môžete si vybrať z troch typov: elektrická saunová pec, infračervená saunová pec alebo saunová pec na drevo. Samozrejme, o tom druhom možno uvažovať iba vtedy, ak má váš dom komín alebo sauna vonkajšiu stenu a pri plánovaní miestnosti sa berie do úvahy veľkosť komína. S tradičnou elektrickou saunovou pecou, ​​ktorá je najbežnejším riešením pre domáce sauny, budete potrebovať asi 1 kW vykurovacieho výkonu na meter kubický a ak má sauna okná, na každý štvorcový meter sklenenej plochy potrebujete ďalších 0,5 kW. .

A fűtés beszerelése

Az elektromos szaunakályha telepítésekor mindig olvassa el a használati, beszerelési útmutatót, és ügyeljen arra, hogy pontosan kövesse az előírásokat, illetve a szükséges elektromos csatlakozásokhoz elkészítéséhez bízzon meg szakképzett villanyszerelőt. Amennyiben fatüzelésű szauna kályhát választ, akkor is érdemes a munkát megfelelő képesítéssel rendelkező szakemberrel elvégeztetni, aki igazolni tudja, hogy a kivezetés a helyi tűzvédelmi előírásoknak megfelelően csatlakozik a kémény füstelvezető csatornájához.

A szauna előkészítése használatra

Mivel a szauna főként fából készül, ha nincs megfelelően védve a  szélsőséges hőmérséklettel és nedvességgel szemben, akkor annak hamar nyoma lesz e természetes anyag szerkezeti integritásában és vizuális megjelenésében. A megfelelő karbantartás, mely a telepítés után már kezdetét kell hogy vegye, megvédi a szauna felületeit, frissen tartva azokat, valamint segít megőrizni annak hosszú élettartamát. Ezt kezdje azzal, hogy minden fa felületet favédő anyaggal kezel – ez lehet olaj vagy viasz, ha szeretné, színezett változatok is rendelkezésre állnak, és ne feledje évente kétszer kell alkalmazni ezt a kezelést.

A magasabb szintű védelem érdekében, a hőkezelt fa választása jobb mérettartósságot és biológiai anyagokkal szembeni ellenállást, valamint mélyebb, kellemes füstös tónust biztosít. A Thermory szauna faanyagai közepes vagy intenzív hőkezelésen esnek át, mely különböző szintek befolyásolják a fa hosszú élettartamát és mély tónusát.

Most, hogy megismerte a szauna beszerelésének és használatra kész telepítésének alapjait, rövid időn belül élvezheti annak jótékony hatását!

Ne feledje, hogy weboldalunkon számos további forrást talál a szauna építésről, karbantartásáról, valamint a hőkezelt szauna anyagok széles választékáról.

Začnite písať a stlačte enter pre vyhľadávanie

Kosár