Užitočné rady pre starostlivosť a údržbu sauny

Užitočné rady pre starostlivosť a údržbu sauny

Posted in Novinky - informácie

Všetky drevené povrchy vo vašej saune vyžadujú pravidelné čistenie a údržbu, aby si dlho zachovali svieži vzhľad dreva. Ako to všetko urobiť?

Nie je isté, že všetci majitelia sauny si uvedomujú, že saunové drevo používané v saunách si ako prírodný materiál vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Kolísanie teploty môže spôsobiť praskliny na povrchu dreva alebo deformáciu materiálu a drevené materiály v častiach sauny najviac vystavených teplu môžu časom stmavnúť. Keďže drevo je prírodný materiál, takéto zmeny sú normálne, berúc do úvahy extrémne zmeny teploty a vlhkosti, ktoré sa v saune vyskytnú v krátkom čase. Riziko poškodenia závisí od intenzity saunovania a konkrétneho produktu – napríklad pri širších doskách sú zmeny citeľnejšie.

Požiadavky na údržbu závisia od frekvencie používania

Ak staviate novú saunu, je bezpodmienečne nutné pred prvým použitím sauny ošetriť drevené povrchy. Údržbové procedúry by sa mali opakovať aspoň raz ročne, no ak sa saunuje často, treba drevo ošetrovať častejšie.

Všetky drevené povrchy, prvky a rámy sauny odporúčame pravidelne ošetrovať priedušným prostriedkom na ochranu dreva, aby sa predĺžila životnosť sauny. Prostriedky na ochranu dreva zlepšujú odolnosť dreva voči nečistotám a vlhkosti, čím uľahčujú jeho čistenie. Ako bonus sa pri takejto údržbe zlepšuje vzhľad drevených materiálov, ktoré im dodávajú hlbší a živší tón.

Pred začatím obnovovacej údržby saunu riadne vyčistite. Zo všetkých drevených povrchov v saune utrite prach a nečistoty – všetky sedacie plochy, steny a strop očistite mäkkou kefou alebo handričkou. Potom povrchy očistite špeciálnym čistiacim prostriedkom a nechajte uschnúť.

Dezinfekčné prostriedky nie sú vhodné na použitie v saunách

Použite špeciálny čistič, napríklad čistič sauny, pretože bežné čistiace prostriedky v domácnosti sú na túto úlohu trochu slabé. Bezpodmienečne dodržiavajte pokyny pre čistiaci prostriedok. Vyhnite sa používaniu čistiacich prostriedkov, ktoré nie sú vhodné na drevo, ako sú dezinfekčné prostriedky. Tie môžu drevo vybieliť a spôsobiť nenávratné poškodenie jeho povrchu.

Pri čistení sauny sa vyhýbajte používaniu vysokotlakových čističov a tečúcej vody, silný tlak a nadmerná vlhkosť môžu trvalo poškodiť štruktúru dreva a jeho vrchný povrch.

Na odstránenie silnejších škvŕn a nečistôt môžete saunové drevo prebrúsiť. Za týmto účelom jemne navlhčite povrch dreva vodou, nechajte ho vyschnúť a potom ho prebrúste jemným brúsnym papierom. Vzniknutý prach pozametajte a brúsený povrch ošetrite prípravkom na ochranu dreva.

Drevo potrebuje ochranu odpudzujúcu nečistoty

Ochranný materiál dreva naneste pozdĺžne na povrch. Na údržbu stien a stropu sauny zvoľte špeciálny prípravok na ošetrenie sauny, napr. Vosk do sauny – jedná sa o vlhku odolný, farebný ochranný materiál, ktorý obsahuje prísady odolné voči plesniam a vytvára na dreve tenkú vodu a nečistoty odpudzujúcu ochrannú vrstvu. Potom ošetrite všetky sedacie plochy saunovej lavice ochranným prostriedkom, ktorým je bezfarebný ochranný materiál, ktorý sa absorbuje na povrchu dreva a je špeciálne vyrobený pre dosky saunovej lavice. V saune nepoužívajte farby ani laky, pretože drevo potrebuje dýchať.

Pri údržbe sauny skontrolujte upevnenie saunových lavíc a podpier. V prípade potreby dotiahnite všetky skrutky, ktoré sa časom uvoľnili, pretože drevo sa hýbe vplyvom živej hmoty, tepla a vlhkosti.

Drevené materiály do sauny vyrobené z tepelne upraveného dreva

V ponuke drevených saunových produktov Thermory je aj široký výber tepelne upravených saunových produktov. Tieto exoticky vyzerajúce exkluzívne materiály sú vyrobené z dreva ošetreného vysokou teplotou, ako je jelša alebo borovica radiata, ktoré sú pórovitejšie, ale majú nádherný vzor.

Tepelne upravené drevo má charakteristickú vôňu, ktorá časom slabne. Niekomu sa to páči, niekomu nie. Tento zápach sa však dá rýchlejšie zmierniť, ak sa v saune po dlhšiu dobu súčasne vykuruje a vetrá a drevo sa ošetrí vhodným olejom na drevo alebo prípravkom na údržbu dreva.

Jednoduché pravidlá používania sauny

Zabráňte prehrievaniu sauny, neprekračujte maximálnu teplotu stanovenú výrobcom saunovej pece, pretože nadmerné teplo môže spôsobiť požiar alebo deformáciu dreva. Odporúčame nechať sporák zapnutý aspoň pol hodiny s otvorenými vetracími otvormi, ale zatvorenými dverami a oknami.

Aby ste si uľahčili údržbu sauny, dodržujte počas sauny a po nej vždy nasledujúce jednoduché pravidlá: vodu lejte len na kachle, nie na steny či lavice a do sauny nenoste mokré plavky, voda z nich by poškodila lavička. Počas saunovania odporúčame použiť plachtu, ktorá chráni povrch dreva a v neposlednom rade spríjemňuje sedenie na rozpálenom dreve.

Po každom použití lavicu očistite čistou vlhkou handričkou. Na čistenie lavice nepoužívajte tečúcu vodu a uistite sa, že sa nadbytočná voda nehromadí na drevených povrchoch. Po vyčistení saunu nechajte vyschnúť a zabezpečte vetranie miestnosti. Ak je to možné, zdvihnite lavice, aby lepšie vyschli. V saune nie je dobré sušiť veci, najmä textílie, pretože nadmerná vlhkosť môže poškodiť drevené povrchy.

Ak budete dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, výrazne predĺžite životnosť vašej sauny a budete radi využívať miestnosť, ktorá je vždy čistá a svieža.

Začnite písať a stlačte enter pre vyhľadávanie

Kosár